Zmiana dostawcy energii elektrycznej – czy to się opłaca?

Twoje rachunki za prąd przyprawiają Cię o zawrót głowy? Zobacz więc jak w prosty sposób zmniejszyć opłaty za prąd. Wpłynie to korzystanie nie tylko na zasobność Twojego portfela, ale także na środowisko naturalne.

W mediach możesz znaleźć mnóstwo porad związanych ze sposobami oszczędzania energii elektrycznej. Ich ilość sprawia, że można się pogubić. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy te szczególnie warte uwagi. Poznaj je i zobacz czy są odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Jak oszczędzać prąd?

Do najpopularniejszych sposobów oszczędzania energii elektrycznej należy:

 • zakup urządzeń gospodarstwa domowego o odpowiedniej klasie energetycznej – klasa energetyczna to parametr, który określa zużycie prądu przez urządzenie AGD (w skali od A+++ do G). Im wyższa klasa energetyczna, tym oszczędniejsze działanie. Dlatego do częstego użytku domowego lepiej jest wybierać urządzenia z klas A.
 • racjonalne korzystanie ze sprzętów AGD, czyli umiejętne stosowanie programów dostępnych w urządzeniach na przykład, w pralkach. Obecnie producenci sprzętu AGD oferują coraz częściej programy EKO, które są zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.
 • tryb stand-by – aby ograniczyć pobór energii warto więc za każdym razem wyłączać urządzenia posiadające taki tryb za pomocą przycisku lub po prostu wyciągać ich wtyczki z gniazdka.
 • zmiana nawyków – na przykład jeśli nie przebywasz w pomieszczeniu, to wyłącz w nim światło. Jeżeli jednak źródłem światła jest żarówka energooszczędna to nieekonomiczne jest wkręcanie jej w pomieszczeniach, w których światło zapala się rzadko lub na chwilę.

Zmiana dostawcy energii elektrycznej

Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia prądu jest zmiana dostawcy energii elektrycznej. Może być ona przeprowadzona samodzielnie lub może jej dokonać w Twoim imieniu nowy sprzedawca.

Pierwsza zmiana dostawcy energii elektrycznej

Zmiany sprzedawcy energii możesz dokonać na dwa sposoby: samodzielnie lub udzielając pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy.

W pierwszym przypadku musisz wykonać następujące kroki:

 1. Dokonać wyboru sprzedawcy i zawierzać z nim nową umowę sprzedaży.
 2. Wypowiedzieć obowiązującą dotychczas tzw. umowę kompleksową sprzedaży.
 3. Podpisać umowę o świadczenie usługi dystrybucji z nowym dostawcą energii.
 4. Poinformować operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą.
 5. Jeśli to konieczne dostosować liczniki.
 6. Odczyt licznika i dokonanie rozliczenia końcowego z dotychczasowym sprzedawcą.

Jeśli natomiast udzielisz pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy wykona ona za Ciebie zdecydowaną większość formalności. Twoja rola zostanie sprawdzona do dwóch czynności:

 1. Wybór nowego sprzedawcy, zawarcie z nim umowy sprzedaży oraz upoważnienie go do reprezentowania przed operatorem systemu dystrybucyjnego oraz przed dotychczasowym sprzedawcą.
 2. Dokonania odczytu licznika i wykonanie rozliczenia końcowego z dotychczasowym sprzedawcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.