Zamknięte sklepy w niedziele a kredyty gotówkowe

Wydawałoby się, że zaciąganie kredytów gotówkowych nie ma nic wspólnego z nową ustawą, zgodnie z którą w niektóre niedziele nie zrobimy zakupów w centrum handlowym. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Biuro Informacji Kredytowej potwierdza, że to właśnie w niedziele zawieranych jest najwięcej umów z bankiem, których istotą jest kredyt gotówkowy. To właśnie w weekendy Polacy wybierają się na zakupy, które bardzo często realizują w systemie ratalnym.

Dane BIK

Czy wiesz, że aż 25% kredytów gotówkowych, jakie zaciągane są w ciągu całego tygodnia, swój początek ma właśnie w niedzielę? Ponad 32% Polaków potwierdza, że posiada przynajmniej jeden kredyt gotówkowy. Najczęściej jest on brany na niewielkie kwoty właśnie poprzez zakupy w systemie ratalnym. W tym przypadku prym wiodą markety budowlane, te ze sprzętem RTV/AGD oraz salony meblowe.

 

24% z nas posiada kredyt na karcie kredytowej, a tylko 7% sięga po finansowe wsparcie po tzw. chwilówki. Zdecydowanie bardziej ufamy instytucjom bankowym.

 

Zakupowe trendy

Zamknięte sklepy w niedzielęBiuro Informacji Kredytowej podaje dane, zgodnie z którymi weekendowe zakupy stają się coraz częstszą przyczyną zaciągania kredytów gotówkowych. Ciekawostka jest fakt, iż tylko w okresie wyprzedaży, w dzień tzw. Black Friday banki udzieliły Polakom ponad 20 tysięcy kredytów. Łączna suma rat, jakie z tego tytułu muszą teraz spłacać kredytobiorcy to 72 miliony złotych.

 

Nie ma wątpliwości, że kredyt gotówkowy jest zaciągany o wiele częściej w okresach wyprzedaży, w czasie przedświątecznym i właśnie w weekendy. To wtedy robimy najwięcej zakupów, również takich, których zupełnie nie planujemy. Kredyt gotówkowy zaciągany w celu nabycia przedmiotu bądź usługi na raty to zwykle nieprzemyślana decyzja, która zresztą podjęta zostaje bezpośrednio w punkcie sprzedaży.

 

Emocje, jakie wzbudza kredyt gotówkowy

Zupełnie inne emocje wzbudza kredyt gotówkowy zaciągany w siedzibie banku, a inaczej brany już w procesie zakupowym, bezpośrednio w miejscu sprzedaży. O wiele bardziej świadome decyzje podejmowane są w oddziałach banku. W sklepach znacznie częściej zaciągamy kredyt bez przemyślenia, pod wpływem impulsu, w sytuacji, kiedy potrzeba zakupu została wywołana chwytem marketingowym.

 

Jednocześnie cieszy fakt, że bez względu na powód i miejsce podpisywania umowy kredytowej, Polacy nie lubią zadłużeń i raczej terminowo spłacają miesięczne raty. Warto też podkreślić, że 78% kredytobiorców decyduje się na wsparcie ze strony banku tylko wtedy, gdy ich sytuacja finansowa pozwala na spłatę zobowiązania bez utraty płynności.

 

Podsumowanie

Pierwsza niedziela, która będzie wolna od zakupów, czeka nas już w marcu 2018 roku. Dopiero wtedy bankowcy będą mogli określić straty, jakie będą wynikać z nieudzielania w tym dniu kredytów gotówkowych w miejscu sprzedaży. Prognozuje się, że część klientów podejmie decyzję o wzięciu kredytu w sobotę albo inny dzień tygodnia. Wiadomo też na pewno, że większą popularnością tego dnia będą cieszyć się zakupy w sieci i kredyty gotówkowe zaciągane online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.