Samochód w firmie – co warto wiedzieć?

Prowadzenie większości działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania auta. Samochód stanowi nierzadko główne narzędzie, które wpływa na generowanie zysku. Właściciel firmy może zdecydować, czy w tym celu poświęcić swój prywatny pojazd, czy może jednak zdecydować się na samochód firmowy. Podpowiadamy, jak go pozyskać.

Pojazd prywatny

Przedsiębiorca może wykorzystywać w celach służbowych swoje auto prywatne. Może wtedy odliczać jego amortyzacje czy koszty, jakie wiążą się z koniecznością nabywania paliwa. Nie zawsze jest to jednak korzystne, wiele zależy od formy, w jakiej ma być wykorzystywane auto. Jeśli ma być samochodem transportowym, używanym w nadmiarze każdego dnia, to może jednak warto wybrać inną opcję.

 

Należy przy tym wspomnieć, że jeśli auto nie zostanie wprowadzone do majątku firmy, przedsiębiorca nie będzie mógł rozliczać wszystkich kosztów, jakie wiążą się z jego eksploatacją. Auto prywatne używane w ramach prowadzenia firmy nie zawsze jest więc opłacalne finansowo.

 

Samochód za gotówkę

Okazuje się, że samochód jest jedną z pierwszych inwestycji, jaką realizuje się na rzecz prowadzonej działalności. Niestety nie każdego początkującego przedsiębiorcę stać na to, by kupić go za gotówkę.

 

Inwestycja w auto, która ma polegać na jego zakupie ze zgromadzonej nadwyżki pieniędzy, nie zawsze jest zresztą opłacalna. Właściciel firmy musi dobrze zastanowić się, czy taki wydatek nie zaburzy sytuacji finansowej działalności. Może lepiej środki finansowe przeznaczyć na innego typu inwestycje, a zakup auta wesprzeć środkami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł? Do wyboru mamy choćby leasing albo kredyt samochodowy.

 

Leasing samochodowy

To nic innego jak długookresowa dzierżawa samochodu. Atutem jest fakt, że ratę leasingową można wrzucać w koszty działalności firmy. Wadą jest natomiast to, że przedsiębiorca nie staje się właścicielem auta. Dopiero po wpłacie ostatniej raty leasingowej możliwy jest wykup pojazdu.

 

Kredyt na auto

Jednym z kredytów celowych jest właśnie kredyt samochodowy. To zobowiązanie zaciągane w banku na preferencyjnych warunkach. Taki kredyt jest tani, kredytobiorca sam określa wysokość miesięcznych rat i reguluje czas trwania umowy z bankiem.

 

Kredyt na auto jest korzystny, bo bank oferuje jego naprawdę dobre warunki. Wszystko dlatego, że zabezpieczeniem zobowiązania staje się nabywany samochód. Co ważne, kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować. W razie niepowodzenia może go nawet sprzedać i uregulować zaciągnięty kredyt.

 

Wynajem

Wypożyczanie samochodu to dobre rozwiązanie jedynie wtedy, gdy działalność nie wiąże się z częstymi transportami czy przemieszczaniem się pracowników lub właściciela. Wynajem może być stosowany jedynie okazjonalnie. Tak samo jak zamawianie taksówki. Przy codziennym stosowaniu takiej taktyki szybko okaże się, że jest to rozwiązanie całkowicie nieopłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.