Podatek Belki – co musisz o nim wiedzieć?

Podatek Belki został ustanowiony w 2002 roku. Od tego czasu inwestorzy, którzy zarabiają na lokowaniu swoich oszczędności w instrumenty, jakie generują odsetki, muszą płacić 19% podatku od dochodów kapitałowych.

 

  1. Podatek Belki jest obowiązkowy

 

Inwestorzy nie mają powodów do zadowolenia. Niestety, nikt nie jest zwolniony z płacenia podatku Belki. Dotyczy to wszystkich osób, które inwestują swoje środki w instrumenty, takie jak lokaty, fundusze inwestycyjne i ich produkty pochodne.

 

Nie ma znaczenia wartość osiągniętego zysku ani czas trwania umowy z bankiem, która uwzględnia inwestowanie. Bez względu na to czy inwestor zdecydował się założyć lokatę jednodniową, czy jego celem stała się lokata na 6 miesięcy, podatek Belki zostanie odprowadzony.

 

  1. Podatek Belki wynosi zawsze 19% wartości zysku

 

Bez względu na wartość pomnożonych środków, każdy inwestor zobowiązany jest do zapłacenia 19% podatku Belki. Ta sama wartość dotyczy wszystkich instrumentów inwestycyjnych.

 

Dobrą informacją jest to, że na początku podatek Belki wynosił 20%. Po dwóch latach trwania ustawy zmniejszono go. Obecny rząd planuje kolejne zmiany. Podatek Belki ma wynosić 19% dla instrumentów inwestycyjnych, których cechą jest krótki termin trwania. Dla długoterminowych produktów inwestycyjnych ma zaś wynosić tylko 10%. To szansa na to, by lokata na 6 miesięcy czy rok przynosiła inwestorom jeszcze większe zyski.

 

  1. Podatek Belki uszczupla zarobek inwestorów

 

Niestety jest to prawda. Osoby, które planują lokować swoje oszczędności w celu ich pomnażania, muszą dokładnie czytać warunki umowy. Najczęściej zarobek wylicza się na podstawie podanego oprocentowania w skali roku. Zawsze jednak należy jeszcze od zgromadzonej sumy odsetek odjąć 19% podatku Belki.

 

  1. Podatek Belki odejmują od zysku banki

 

Na szczęście inwestor nie musi martwić się rozliczeniami z Urzędem Skarbowym. To bank kieruje podatek Belki do tej instytucji w imieniu klienta. Podatku Belki nie trzeba więc uwzględniać w rocznym rozliczeniu PIT.

 

Co ważne, na konto inwestora trafia zysk, który jest wartością już po odjęciu 19% podatku Belki.

 

  1. Podatku Belki nie da się uniknąć

 

Jeszcze do roku 2012 banki tworzyły tzw. oferty antybelkowe. Zarówno im, jak i inwestorom zależało na ominięciu opłacania tak wysokiego podatku od zysków kapitałowych. Banki chciały zatrzymać swoich klientów inwestycyjnych, inwestorzy chcieli jak najwięcej na lokatach czy innych produktach inwestycyjnych zarobić.

 

OFERTY ANTYBELKOWE

Oferty antybelkowe, z jakich mogli korzystać inwestorzy to na przykład lokaty jednodniowe. Zysk z odsetek generowany w czasie jednej doby nie mógł być wysoki, a jego wartość nie przekraczała 2,5 zł. Wtedy zaokrąglano kwotę do minimum, czyli 2 zł. Podatek Belki wynosił więc 38 gr. Jeśli został zaokrąglony do minimum, inwestor musiał odprowadzić dokładnie 0 złotych. Dzisiaj niestety przepisy się zmieniły i kwoty odsetek banki muszą zaokrąglać, ale w górę. Podatku Belki nie da się więc uniknąć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.