Montaż opon w zaufanym warsztacie

Montaż opon na feldze najlepiej powierzyć zaufanemu warsztatowi lub autoryzowanemu serwisowi. Wykwalifikowani pracownicy zajmą się rotacją opon oraz wyważeniem i geometrią kół. Warto jednak poznać podstawowe zasady montażu opon.

Prawidłowy montaż opon jest niezbędny w celu zapewnienia bezpieczeństwa, optymalnych osiągów  i długiego czasu użytkowania bez awarii. Poniżej przedstawiamy opis podstawowych czynności, które prowadzone są w ramach montażu opon na feldze.

Wyważanie kół

Wyważanie kół pozwala uniknąć drgań. Co ma wpływ na nie tylko na komfort jazdy ale również na część zawieszenia, układu kierowniczego i łożyska samochodu. Zaleca się wyważanie przy zakupie nowych opon, podczas wymiany na opony letnie z zimowych lub w odwrotnym przypadku, jak również w momencie uszkodzenia opony lub zamiany kół osiami.

Wymiana zaworu

Bardzo istotny elementem koła jest również zawór: umożliwia sprawdzenie ciśnienia powietrza i napompowanie opony. Zawór zapewnia także szczelność opony, dzięki nakrętce, która chroni wnętrze opony przed kurzem i wilgocią. Zaleca się jego wymianę nie tylko przy zakupie nowych opon, ale również podczas sezonowej wymiany. Dzięki temu koło jest bardziej szczelne, ciśnienie zachowane przez dłuższy czas i jest zachowane większe bezpieczeństwo. W czasie użytkowania opony zawór ulega starzeniu się i wpływowi siły odśrodkowej.

Ustawianie zbieżności kół i geometrii

Ustawienie zbieżności kół i geometrii pozwala zapobiec nieregularnemu i zbyt szybkiemu zużyciu nowych opon.

Montaż nowych lub mniej zużytych opon z tyłu samochodu

Aby zachować maksymalnie największe bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza na mokrej nawierzchni większość producentów ogumienia zaleca montaż nowych lub mniej zużytych opon na tylnej osi, niezależnie od tego czy auto posiada napęd na przód czy tył.

Opony z przodu na ogół zużywają się szybciej niż z tyłu, szczególnie w przypadku samochodów z napędem przednim, które stanowią obecnie zdecydowaną większość.

Kiedy należy wymienić opony?

Zaleca się montaż opon letnich, takich jak opony Pirelli Cinturato P7 przy temperaturze powyżej 7 C, w przypadku opon zimowych w odwrotnej sytuacji, czyli gdy jest poniżej 7 C.

Czy możemy samodzielnie ocenić jakość opony przed montażem?

Przed montażem opon należy szczegółowo zwrócić uwagę na ich bieżnik. Jeśli jest on popękany, nierównomiernie zużyty lub uszkodzony, należy rozważyć zakup nowych opon. Duże znaczenia ma również data produkcji opon. Ponadto dużą rolę odgrywa również głębokość bieżnika. Pamiętaj jednak o tym, iż dokładnej analizy stanu Twoich dokona fachowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.