Jaką nawierzchnię tarasu wybrać?

Aby zostać szczęśliwym posiadaczem tarasu należy pamiętać o doborze odpowiedniego materiału na jego nawierzchnię. Zobacz, które z dostępnych nawierzchni tarasowych sprawdzają się najlepiej.

Budowę tarasu należy rozpocząć od przemyślenia jego lokalizacji w przestrzeni ogrodowej. Jeśli planujesz taras bezpośrednio przy domu projektując go, możesz podtrzymać styl aranżacji wnętrza domu, dopasować taras do wyglądu podłóg lub stolarki okiennej. Taras usytuowany we wnętrzu ogrodu wykonany będzie natomiast z bardziej naturalnych materiałów, które lepiej wkomponują się w ogrodową przestrzeń pełną zieleni roślin.  Zobacz, który rodzaj nawierzchni tarasu będzie dla Ciebie najlepszy.

Nawierzchnie tarasowe z kostki brukowej

Kostka brukowa lub płyty nawierzchniowe wykorzystywane są obecnie do wykańczania tzw. tarasów ziemnych, które są łatwe, szybkie i niedrogie w wykonaniu, a ponadto niewrażliwe na zmiany temperatury.

Betonowa kostka brukowa króluje dziś zarówno na tarasach, jak i na ogrodowych ścieżkach czy podjazdach. Ma bardzo zróżnicowane wzornictwo, co daje możliwość niemal dowolnej aranżacji nawierzchni.

Przy elewacji z cegieł lub płytek klinkierowych dobrym rozwiązaniem jest bruk klinkierowy. Najszlachetniej wygląda natomiast kamień – granit, sjenit czy bazalt. Dzięki jego niejednorodnej kolorystyce i fakturze, każda kostka ma niepowtarzalny charakter. Nowoczesna architektura to zaś proste formy. Doskonale korespondują z nimi prostokątne tarasy wykończone płytami w odcieniach szarości (nawiązujących do barwy betonu).

Drewniana nawierzchnia na tarasie

Taras drewniany jest marzeniem niejednego właściciela ogrodu. Z powodzeniem tworzy on harmonijne połączenie pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym krajobrazem. Do wyboru mamy drewniany bruk, deski tarasowe z drewna krajowego lub egzotycznego oraz imitujące drewno deski kompozytowe będące mieszanką mączki drzewnej i PCW.

 

Deski kompozytowe

Obecnie jako systemy tarasowej coraz częściej wykorzystywane są  tzw. deski kompozytowe. Wyroby do złudzenia przypominają ryflowane deski z drewna egzotycznego. Pozbawione są jednak sęków i wad wyrobów naturalnych – cechuje je wysoka trwałość, nie ulegają zniekształceniu i odbarwieniu, nie wymagają konserwacji, zaś pielęgnacja nie stanowi problemu – wystarczy okresowe mycie myjką ciśnieniową.

Płytki ceramiczne na tarasie

Płytkami ceramicznymi wykańcza się tarasy oparte na płycie betonowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że konstrukcje tego typu są najbardziej narażone na niszczące działanie warunków atmosferycznych – uszkodzeniu może ulec nawierzchnia z płytek, zwłaszcza gdy nie zostały prawidłowo ułożone.

Kafelki stosowane na zewnątrz muszą być odporne na mróz, ścieranie i antypoślizgowe – do wyboru jest gres, klinkier i terakota. Aby zminimalizować ryzyko powstawania uszkodzeń, należy zastosować niezbyt duże płytki (do 30 x 30 cm) i wykonać szerokie spoiny (min. 0,5 cm).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.