Jak leczyć ból szybko i skutecznie – poradnik

Ból niejedno ma imię – jeśli jest przewlekły lub związany z przechodzonymi chorobami, jego leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza. Co jednak robić w momencie, gdy ból zęba, głowy czy brzucha pojawia się znienacka i wymaga natychmiastowego działania.

Jeśli odczuwasz ból, masz do dyspozycji leki przeciwbólowe i metody naturalne. Każdy organizm reaguje na leczenie inaczej, dlatego niekiedy niezbędne są eksperymenty mające na celu najbardziej skuteczny sposób działania. Zanim jednak zaczniesz testować różne metody radzenia sobie z bólem, dobrze jest dowiedzieć się jakie są najskuteczniejsze metody naturalne oraz jak działają popularne leki, na przykład co zawiera ketoprofen czy ibuprofen.

Leki przeciwbólowe bez recepty – szybki przegląd

Leki przeciwbólowe bez recepty

Jakie leki przeciwbólowe znajdziesz bez recepty w aptece? Najczęściej stosowane są tak zwane NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należą do nich między innymi takie substancje, jak paracetamol, ibuprofen czy ketoprofen. Co zawiera ketoprofen i inne podobne NLPZ? Ich działanie opiera się na blokowaniu w mózgu receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Mają one także silne działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Takie leki doskonale sprawdzają się w leczeniu bólu reumatycznego, bólu mięśni, bólu głowy oraz zęba. Silniej działające NLZP skutecznie działają także w leczeniu objawów bólu zębów (w tym po ekstrakcji) oraz pooperacyjnego. Zanim zaczniesz przyjmować lek, przeczytaj uważnie instrukcje dotyczące jego działania i dawkowania a także inne informacje, na przykład mówiące co zawiera. Ketoprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy mogą mieć przeciwwskazania i warto się z nimi zapoznać, jeśli chcesz samodzielnie przyjmować lek.

Potęga ziół i roślin

Leczenie ziołami

Jeśli cierpisz na bóle głowy, nudności, bóle związane z układem pokarmowym albo wolnym procesem gojenia, możesz znaleźć ulgę w bólu dzięki roślinnym i ziołowym naparom. Jedną z substancji, która jest najbardziej ceniona ze względu na swoje lecznicze właściwości, jest kurkuma. Pijąc herbatkę kurkumową, cofasz procesy zapalne w organizmie, przyspieszasz procesy gojenia ran, możesz wyleczyć ból głowy oraz ból brzucha. Podobnie zadziała napar z imbiru. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego złagodzi mięta, czosnek zadziała jak łagodny antybiotyk i pomoże przewalczyć infekcję.

Leczenie zimnem, ciepłem i dotykiem

Leczenie dotykiem

Dużą skutecznością w leczeniu przewlekłego bólu wykazują się takie naturalne metody, jak krioterapia oraz termoterapia. Z ich zalet możesz jednak korzystać nie tylko mając skierowanie od lekarza i korzystając z zaawansowanych urządzeń. Leczenie ciepłem możesz zastosować także w domowych warunkach, na bolące miejsca przykładając okłady o odpowiedniej temperaturze. Pomóc może także chłodny lub ciepły prysznic. Jeśli cierpisz na ból o podłożu nerwowym, pomocny będzie także masaż, który złagodzi nerwy i pomoże się rozluźnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.