Jak dobrać odpowiednie opony zimowe do samochodu osobowego

Dobór odpowiednich opon zimowych jest podstawową rzeczą, o jaką powinien zadbać każdy kierowca w okresie jesiennym i zimowym. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem wymaga np. wiedzy na temat tego, jak odczytać rozmiar opon. Nie bagatelizuj tego elementu, bowiem zły dobór ogumienia może przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy oraz negatywnie wpłynąć na eksploatację samochodu.

Jak odczytać rozmiar opon? Rzecz podstawowa!

Jeśli kupujesz opony zimowe – szczególnie, jeżeli robisz to po raz pierwszy – musisz wybrać ich odpowiedni rozmiar. To szalenie ważne, ponieważ ich niewłaściwe gabaryty mogą niebezpiecznie odbić się na działaniu systemów bezpieczeństwa Twojego auta, takich jak ESP, TC, czy ABS. Zatem jak odczytać rozmiar opon?

Pierwszym sposobem jest jego odczytanie z opon dotychczasowych. Pilnuj się jednak: o ile nie ma problemu w przypadku pojazdu, którym osobiście wyjechałeś z salonu, tak istnieje już ryzyko powielenia błędu, jeżeli kupiłeś auto używane. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z dołączonej do samochodu instrukcji lub tabliczki umieszczonej np. w bagażniku lub na klapce wlewu paliwa.

 

Oznaczenia prostsze, niż Ci się wydaje

W pierwszym kontakcie z oznaczeniami rozmiarów opon możesz poczuć się zakłopotany. Ich odczytanie jest jednak proste, jeśli tylko poznasz odpowiedni klucz. Spotkasz się np. z takimi zapisami, jak 205/55 R16, 195/65 R14, czy 215/40 R17. Wyjaśniając po kolei: pierwsza wartość oznacza szerokość opony, druga jej wysokość (tzw. profil), ostatnia natomiast dotyczy średnicy felgi.

Szerokość opony podawana jest w milimetrach, profil wyrażany jest w stosunku procentowym do szerokości opony, natomiast średnica felgi określana jest w calach. Obrazując, wartość 215/40 R17 oznacza: szerokość opony – 215 mm; profil 215 * 40% = 86 mm; felgę – 17 cali. Skoro już wiesz, jak odczytać rozmiar opon, przejdźmy do następnego, bardzo istotnego zagadnienia.

 

Klasa opon – wybieraj świadomie!

Wszystkie obecnie sprzedawane opony opatrzone są etykietami, które ułatwią Ci dobór jak najlepszego ogumienia. Etykieta zawiera trzy informacje na jego temat. Pierwsza dotyczy efektywności energetycznej (litery od A do G, gdzie A oznacza najwyższą). Im wyższa klasa, tym niższy opór toczenia, co oznacza realną oszczędność paliwa (nawet 7,5%!).

Druga informacja dotyczy przyczepności opon. Im wyższa klasa (także litery od A do G), tym krótsza droga hamowania. Tutaj różnica wynosi nawet 18 metrów różnicy (przy prędkości 80 km/h) pomiędzy oponami najwyższej a oponami najniższej klasy. Ostatnia część etykiety poinformuje Cię o hałasie generowanym przez oponę.

 

Szersze opony na zimę? A może węższe?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zdecydowana większość pojazdów homologowana jest na więcej niż tylko jeden rozmiar opon. Do danego samochodu pasować będą dwa, trzy, a nawet cztery  rodzaje ogumienia. Opony, w zależności od gabarytów, cechują się nieco innymi właściwościami, dzięki czemu kierowca może – w pewnym zakresie – wpływać na zachowanie samochodu na drodze.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie gabaryty będą lepsze – wszystko bowiem zależy od tego, w jakich warunkach i w jakich obszarach na ogół jeździsz. Jeśli poruszasz się głównie po mieście, lepszym wyborem wydają się opony szersze. Jeżeli jednak często wybierasz trasy pozamiejskie – na ogół gorzej odśnieżone – opony węższe powinny zapewnić większy poziom bezpieczeństwa.

 

Jakie różnice pomiędzy oponami szerszymi a węższymi?

Różnice w zachowaniu pojazdu na drodze, w zależności od rozmiarów opon, wynikają bezpośrednio z praw fizyki. Opona szersza to teoretycznie większa przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni. Ułatwia także wchodzenie w zakręty oraz skraca drogę hamowania. Teoretycznie, widać tu same korzyści. Dlaczego więc mimo wszystko warto wziąć pod uwagę opony węższe na okres zimowy?

W przypadku jazdy na drogach bardziej zabłoconych i gorzej odśnieżonych, to właśnie węższe opony mogą być dla Ciebie lepszym wyborem. Ciężar auta jest rozłożony na mniejszej powierzchni ogumienia, przez co cały pojazd mocniej „wbija się” w ośnieżoną, oblodzoną czy zabłoconą powierzchnię. Ponadto, opona węższa jest mniej podatna na bardzo niebezpieczny aquaplaning!

 

Jak rozwiązać dylemat?

Wybierając pomiędzy węższymi a szerszymi oponami odpowiedz sobie na pytanie, jakimi drogami na ogół się poruszasz. Weź pod uwagę, że na terenach zabudowanych ulice są zdecydowanie lepiej przystosowane do jazdy, niż drogi pozamiejskie. Odpowiednie służby błyskawicznie odśnieżają asfalt, a wyższe temperatury pozwalają na uniknięcie oblodzenia.

Inaczej ma się sytuacja w obszarach poza miastem, na drogach lokalnych. Tutaj odśnieżanie na ogół jest nieco wolniejsze i mniej regularne, często też na terenach otwartych panuje niższa temperatura – co sprzyja oblodzeniu. Jeśli nie mieszkasz w mieście i częściej uczęszczasz takimi właśnie drogami, węższe opony zapewnią Ci większe bezpieczeństwo na tego typu nawierzchniach.

 

Indeks prędkości i indeks nośności

Dobierając opony zimowe musisz wiedzieć więcej, niż tylko jak odczytać rozmiar opon, czy też jakiej szerokości ogumienie kupić. Musisz też koniecznie zwrócić uwagę na wybór opony odpowiedniej ze względu na jej indeks prędkości i indeks nośności. Mają one wpływ na maksymalny komfort z jazdy, ograniczają zużywanie się opon, jak i do maksimum poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Indeks prędkości oznacza maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się dana opona. Z kolei indeks nośności to maksymalny ciężar przypadający na oponę przy jej maksymalnej, dopuszczalnej prędkości. Pamiętaj, aby dobrać komplet opon zimowych do wartości takich, jakie są homologowane dla danego pojazdu – zapewnia to największe bezpieczeństwo na drodze.

 

Zawsze stawiaj na bezpieczeństwo!

Wybór opon zimowych powinien być podyktowany przede wszystkim względami bezpieczeństwa, dlatego musisz dowiedzieć się, jak odczytać rozmiar opon, co oznaczają etykiety na oponach, jaką dobrać ich szerokość, czy też na jaki indeks nośności i prędkości postawić. Tylko dzięki temu będziesz mógł czuć się na drodze w pełni komfortowo i swobodnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.