Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradztwo podatkowe? Co to jest?

Wraz z wprowadzeniem w naszym kraju gospodarki rynkowej pojawili się pierwsi doradcy podatkowi. Doradca podatkowy jest stosunkowo młodą profesją, gdyż została uznana jako zawód w naszym kraju dopiero w 1997 roku. Ustawa o doradztwie podatkowym z 1996 roku określa podstawy funkcjonowania tego zawodu oraz warunki jego wykonywania. W ten sposób zawód doradcy podatkowego stał się zawodem regulowanym a mianowicie wykonywanie którego zostało regulowane przepisami. Powoduje to, iż stał się on zawodem zaufania publicznego.

 

A więc czym zajmuje się doradca podatkowy?

Zakres czynności wykonywanych przez doradcę podatkowego obejmuje:

  • udzielanie inkasentom, podatnikom i płatnikom na ich rzecz lub przez ich zlecenie opinii, porad oraz wyjaśnień z obszaru obowiązków podatkowych;
  • prowadzenie na rzecz płatników, inkasentów oraz podatników ewidencji w tym ksiąg rachunkowych wykorzystywanych do celów podatkowych oraz udzielania im w tym zakresie pomocy;
  • sporządzanie na rzecz inkasentów, podatników i płatników deklaracji i zeznań podatkowych.

Aby uznać wspomniane czynności za operacje doradztwa podatkowego , zlecone muszą one zostać przez wyszczególnione w przepisach ustawy podmioty, bądź wykonane na jego rzecz. Wspomniane porady lub sporządzane opinie powinny dotyczyć określonego podmiotu.

Do zawodowego wykonywania prac doradcy podatkowego uprawnione są następujące podmioty:

  • biegli rewidenci;
  • radcowie prawni;
  • adwokaci;
  • wpisane na listę doradców podatkowych osoby fizyczne.

 

Zawodowy charakter doradztwa podatkowego występuje, gdy dane czynności wykonywane są często i stanowią główne bądź uboczne źródło dochodu. Jeżeli takowe doradztwo nie ma charakteru zawodowego i występuje okazjonalnie wśród grona znajomych nie podlega jej rygorom.

Profesjonalny doradca podatkowy przygotowuje dla klientów zeznania i deklaracje podatkowe, jak również udziela porad oraz konsultacji. Do jego zadań należy również opracowanie odpowiednich sposobów płatności oraz rozliczeń podatkowych wykorzystując wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Niejednokrotnie doradca podatkowy prowadzi księgowość przedsiębiorstw, zarządza finansami i wykonuje sprawozdania finansowe. Powinien on również opracowywać optymalną dla klienta propozycję kierunków działania firmy oraz przydatność niektórych umów między przedsiębiorstwami. Często jest również wykorzystywany do prowadzenia negocjacji w tej sprawie. Doradca Podatkowy upoważniony jest również do reprezentowania klienta podczas sporów prowadzonych z władzami skarbowymi. Niewątpliwie jest to zajęcie niezwykle odpowiedzialne, lecz również bardzo interesujące.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.