Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Czym jest monitoring należności?

Jeśli opóźnienia w regulowaniu faktur przez Twoich kontrahentów sprawiają, że płynność finansowa firmy zaczyna się chwiać, oznacza to, że jako przedsiębiorca powinieneś wdrożyć monitoring należności. Okazuje się, że tylko sprawne zarządzanie wierzytelnościami pozwoli ci prowadzić firmę, zarabiać i wpływać na jej prężny rozwój.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

To doskonała zasada, którą powinni stosować wszyscy przedsiębiorcy. Monitoring płatności to nic innego jak przypominanie o zbliżającym się terminie zapłaty. Dotyczyć to może nieopłaconych jeszcze faktur i rachunków za rozmaite produkty czy usługi. Monity mogą być kierowane do firm i osób prywatnych. W ramy tego systemu nie wchodzą działania doraźne, ale zapobiegawcze.

Jeszcze do niedawna z monitoringu płatności korzystały duże przedsiębiorstwa, które miały masowych klientów i szereg biznesowych partnerów. Dzisiaj takie zarządzanie wierzytelnościami wdrażają również małe firmy, które nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek opóźnienia w płatnościach.

Jak zarządzać wierzytelnościami?

Monitoring płatności nie powinien kojarzyć się z windykacją należności. Zadaniem monitoringu jest informowanie w łagodny sposób o zbliżającym się terminie zapłaty. W żadnym przypadku nie możemy żądać od płatnika należności, ponieważ nie minął jeszcze ostateczny czas wyznaczony do uiszczenia zapłaty.

Najpopularniejsze formy zarządzania wierzytelnościami w ramach prowadzonego monitoringu płatności, to powiadomienia smsowe, głosowe, mailowe oraz kontakt telefoniczny.

Jak robić to profesjonalnie?

Duże przedsiębiorstwa organizują działy, w których specjaliści zajmują się zarówno monitoringiem płatności, jak i działaniami windykacyjnymi. Dobrym rozwiązaniem jest również oddelegowanie tych obowiązków firmom zewnętrznym. Z dużym powodzeniem prowadzą takowe firmy windykacyjne.

Dzięki temu przedsiębiorca może zająć się istotą prowadzonej działalności i ma pewność, że zarządzanie wierzytelnościami w jego interesie prowadzone jest przez fachowców.

Pozytywne statystyki

Czy wiecie, że aż 70% wiadomości powiadamiających o zbliżających się terminach płatności skutkuje przedterminową spłatą należności? Sami eksperci potwierdzają, że przeterminowane płatności powstają najczęściej w wyniku zapominalstwa. Rzadko kiedy jest to działanie z premedytacją.

Kiedy monitoring jest nieskuteczny …

Oczywiście zdarza się, że monitoring płatności nie daje pożądanych rezultatów. Kiedy wyznaczony termin zapłaty należności zostanie przekroczony, natychmiast wdrażać można windykację. Firmy windykacyjne zatrudniają cały szereg specjalistów, którzy dochodzą do porozumienia z dłużnikiem i należność zostaje zwracana.

Sami windykatorzy przyznają, że już pierwszy kontakt z dłużnikiem może prowadzić do spłaty długu. Coraz chętniej dłużnicy podejmują też z windykatorem rozmowy, które pozwalają na spłatę zadłużenia na korzystnych warunkach. Okazuje się, że negocjacje z windykatorem mogą sprawić, że dług zostanie podzielony na raty albo zaprzestane zostanie naliczanie karnych odsetek.

Podsumowanie

Monitoring należności może okazać się kluczem do sukcesu dla niejednego przedsiębiorcy Zapobiega powstawaniu długów i pomaga w otrzymaniu finansowej płynności przedsiębiorstwa, które może skupić się na prężnym rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.