Cierpisz na zespół suchego oka? Sprawdź, co przynosi ulgę

Suche oczy to nieprzyjemny stan, gdy aparat łzowy oka wytwarza za mało łez. Występuje wtedy wiele dokuczliwych objawów, m.in. zaczerwienie, silny dyskomfort czy zaburzenia widzenia. Na szczęście jest wiele sposobów, aby sobie z tym poradzić. Wymieniamy te sprawdzone i skuteczne.

Aby narząd wzroku prawidłowo funkcjonował, koniecznie są łzy. Zawarta w nich woda, śluz oraz tłuszcze oczyszczają i nawilżają oko. Jednak mecząca praca przed komputerem lub częste oglądanie telewizji sprawia, że może nam dokuczać zespół suchego oka. Warto wtedy zadbać o barierę ochronną i regularnie dbać o wzrok. Znamy kilka naprawdę prostych metod.

Kojący kwiat nagietka

Warto przygotować sobie gorący kompres z kwiatów nagietka i stosować go regularnie przez 3-4 dni kilka razy dziennie. Należy zaparzyć jedną łyżkę kwiatów w szklance wody. Medycyna ludowa zna zresztą wiele ziół, które przynoszą ukojenie i odpowiednio nawilżają oczy – warto wypróbować także rumianek, czarną herbatę czy ziele świetlika. W zaparzonych – ale już lekko przestudzonych – ziołach należy namoczyć wacik kosmetyczny i ułożyć go na powiekach na około 15-20 minut.

Krople do oczu

Bardzo ważne jest też, ile i jakiej jakości łzy produkujemy. Jeśli okaże się, że mamy ich niedobór, warto stosować krople do oczu. Świetnie nawilżą i przyniosą natychmiastową ulgę. Trzeba jednak pamiętać, aby stosować je regularnie i kilka razy dziennie. Skład kropli bywa różny – zależnie od ich producenta – ale zwykle imitują one skład prawdziwych łez.

Dieta bogata w tłuszcze

Aby poczuć natychmiastową ulgę najlepsze będą krople do oczu lub zioła, ale na co dzień warto też wprowadzić kilka zmian w jadłospisie. Nie bez znaczenia jest mianowicie profilaktyka, a więc i odpowiednia dieta. Powinniśmy spożywać produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach morskich, owocach morza oraz tranie, a także olejach, np. lnianym. W aptece można też kupić preparaty zawierające kwasy omega-3 – są cenne dla zdrowia nie tylko oczu.

Ważny jest relaks

Mimo że warto zadbać o dietę bogatą w zdrowe tłuszcze, stosować krople do oczu i kompresy z ziół, niebywale ważną rolę pełni także odpoczynek oraz sen. Nic tak nie koi jak chwila relaksu od komputera, telewizora, klimatyzacji, ostrego światła, soczewek kontaktowych itd. Są to główne czynniki wywołujące zespół suchego oka.

Warto też wybrać się na konsultację okulistyczną i zbadać wzrok. Wtedy też lekarz pomoże podjąć decyzję, jakie preparaty, sposoby czy plan leczenia będzie w danym przypadku optymalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.