Agroturystyka w Polsce coraz bardziej popularna

W ostatnich 5 latach wzrost popularności agroturystyki na polskich wsiach odnotowano na poziomie 20%. Prognozuje się, że w kolejnych latach Polacy jeszcze tłumniej będą przybywać na łono natury, by właśnie na wsiach spędzać coroczny urlop. Wpływ na to ma wiele czynników.

 

Aspekt finansowy

 

Chociaż społeczeństwo polskie każdego roku się wzbogaca, to rosną również nasze wydatki. Okazuje się, że połowy mieszkańców naszego kraju nie stać na wakacje. Część Polaków pomimo oszczędności nie wyjedzie na urlop, niektórzy zaciągną na ten cel kredyt gotówkowy.

 

Z powodu złej sytuacji finansowej ogromna grupa Polaków wybiera wakacje na wsi. Nie stać nas na zagraniczne wojaże i drogie hotele. To dlatego gospodarstwa agroturystyczne cieszą się tak dużą popularnością. Realizując tani urlop na terenach wiejskich, można zapewnić sobie ogrom atrakcji i odpoczynek od codziennych obowiązków.

 

Walory przyrodnicze

 

Na wakacje w gospodarstwach agroturystycznych decydują się przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Coraz bardziej doceniamy też polskie atuty krajobrazu i otaczającej przyrody. Nie bez znaczenia jest też nasze zdrowie – spędzając czas na polskiej wsi mamy okazję spożywać ekologiczne produkty. Zdrowy styl życia to niewątpliwy trend ostatnich lat.

 

Bezpieczeństwo

 

Badania wykazują, że coraz więcej Polaków rezygnuje z wakacji poza granicami kraju ze względów bezpieczeństwa. W czasach, w których zamachy terrorystyczne w turystycznych kurortach zdarzają się bardzo często, wolimy pozostać w Polsce. Rodzima wieś jest gwarantem nie tylko bezpieczeństwa, ale również swojskości i pełnej swobody.

 

Szansa dla rolników

 

Nie da się ukryć, że wzmożone zainteresowanie agroturystyką jest ogromną szansą dla polskich rolników. Do tej pory to właśnie na terenach wiejskich odnotowywano największe bezrobocie i najgorszą sytuację ekonomiczną. Dzisiaj tereny wiejskie stały się obszarem turystycznym, dzięki czemu rolnicy mogą stać się przedsiębiorcami.

 

Programy pomocowe, takie jak kredyt z dotacją czy kredyt dla rolnika na preferencyjnych warunkach to te źródła zewnętrznego wsparcia finansowego, z których dzisiaj mieszkańcy terenów wiejskich mogą dowolnie korzystać. Dzięki temu rozwój polskiej wsi ma szansę przebiegać szybciej. Co ciekawe, z możliwości stworzenia komfortowego siedliska agroturystycznego korzysta dzisiaj coraz więcej małych gospodarstw.

 

Czy wiecie, że …

 

Rolnicy, którzy chcieliby przyjmować turystów, nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Okazuje się, że niewielkie gospodarstwa mogą tworzyć bazę noclegową do 5 pokoi i kwaterować w nich osoby, które przybywają na wieś w celach wypoczynkowych. Działalność agroturystyczna musi być wtedy zgłoszona do bazy noclegowej dla danej gminy.

 

Zaciągając kredyt dla rolnika, przedsiębiorcy z terenów wiejskich mają szansę na stworzenie komfortowych warunków gościom. Muszą jednak brać pod uwagę, że turyści oczekują szeregu atrakcji. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony banków mogą takie oferować. Różnego rodzaju warsztaty, mini zoo, oferowanie BIO produktów, komfortowe pokoje to czynniki, które bezwzględnie wpłyną na wybór danego miejsca na wakacje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.