ABC zarządzania wierzytelnościami dla przedsiębiorców

Masz kłopot z odzyskaniem przeterminowanych należności? Nie masz czasu ani środków, aby samodzielnie przeprowadzać windykację? Sprawdź, jak odzyskać płatności za zaległe faktury, nie psując jednocześnie relacji biznesowych.

Zarządzanie wierzytelnościami bywa bardzo czasochłonne i wymaga dużej systematyczności i zaangażowania. Nie każdy przedsiębiorca, a nawet nie każda mała czy średnia firma dysponuje zasobami pozwalającymi na monitorowanie należności oraz ich windykowanie. W takich przypadkach z pomocą może przyjść specjalistyczna firma, która zajmuje się odzyskiwaniem długów.

Samodzielne zarządzanie wierzytelnościami

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie wasz wielu należności do odzyskania, ich samodzielne monitorowanie i windykacja mogą być skuteczne, o ile będą systematycznie prowadzone. Pamiętaj, aby kontrahentom mającym przeterminowane należności wysyłać informacje o zaległych należnościach oraz wezwania do zapłaty. Często okazują się one bardzo skutecznie, niektóre sprawy jednak okazują się na tyle skomplikowane, że może okazać się że konieczne będzie skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu należności.

Kiedy skorzystać z pośrednika

Jeśli twój kontrahent nie odbiera telefonów ani korespondencji od ciebie, pora zastanowić się, jak bardzo zależy ci na dalszej biznesowej współpracy. Wielu przedsiębiorców wzbrania się przed przekazaniem sprawy do sądu albo przed cesją wierzytelności na firmę zajmującą się windykacją, gdyż obawiają się że po tak radykalnym ruchu stracą szansę na dalszą współpracę z klientem. Jeśli jednak zalega on z płatnościami i nie jest możliwe ustalenie planu spłaty należności, warto zastanowić się czy dalsza współpraca z takim kontrahentem ma sens. Niekiedy lepiej zminimalizować straty i oddać dług w ręce firmy zajmującej się odzyskiwaniem długów, a zasoby i środki dotąd poświęcane na próby komunikacji z niewypłacalnym klientem poświęcić na poszukiwania nowych kontaktów biznesowych.

Jak działają firmy windykacyjne

Zarządzanie wierzytelnościami we współpracy z firmą zajmującą się odzyskiwaniem należności jest bardzo łatwe i nie wymaga wielu nakładów pracy i czasu. Najczęściej polega ona na cesji wierzytelności, czyli niejako na odsprzedaniu długu firmie, która od tej pory będzie się zajmować jego odzyskaniem. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością zapłacenia prowizji wysokości części zadłużenia. Od tej pory twój kontrahent będzie winny pieniądze nie tobie, a firmie na którą przeprowadziłeś cesję. W efekcie cała korespondencja w sprawie wysokości zadłużenia będzie się odbywać pomiędzy twoim kontrahentem a firmą windykacyjną. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie, jeśli masz do odzyskania wiele należności na niewielkie kwoty. Nie zawsze skierowanie sprawy do sądu jest opłacalne, ponieważ wiąże się ze sporymi kosztami. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się pomoc specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.